ilustrativní foto - kachna

Slimáci aneb jak jsme o ně přišli

Slimáci – téma rozhovorů zahrádkářů, článků v časopisech i knihách. Slimáků je vícero druhů, ale všichni víme, že "nepřítelem" číslo jedna je slimák španělský. Je velký a jak jméno napovídá, pěkně slizký. Také se docela rychle pohybuje a ještě rychleji sežere téměř vše, co si zahradník na zahrádku vysadil.

První rok jsem slimáky neřešila, ne že by nebyli, ale nebyl na ně čas a špenátu jsem na zahrádce vysila tolik, že ho nestačili sežrat, takže mi příliš nevadili. Jen jsem čelila dotazům, kolik jich máme a barvitému líčení o boji s nimi.

Druhý rok jsem slimáky také příliš neřešila. Nesbírala jsem je, nelapala je do pivních pastí, ani jim nesypala granule (inspirace sousedek). Zaujala jsem naprosto pasivní postoj. Jejich množství však bylo opravdu velké, plazili se všude, přelezli i přes betonové zápraží a vyšplhali do květináčů s bazalkami a papričkami – moc jim chutnaly, stejně jako salát, afrikány a mnohé další rostliny. Nakonec jsem dospěla k rozhodnutí, že i když pod ovocnými stromy vykonávají velmi užitečnou práci – konzumovali spadaná jablka, přeci jen je jich moc.

Se slovy, že jsme v chovu slimáků velmi úspěšní, proto si můžeme pořídit kachny indické běžce, jsem sedla k internetu a po delším hledání objevila párek mladých kachen. A tak se k nám začátkem září nastěhoval kačer s kačenkou. Okamžitě jsme se do nich zamilovali. Jsou sice docela hluční, ale nesmírně komičtí. Po nějakém čase se otrkali a postupně začali prozkoumávat pozemek a likvidovat slimáky. Byl však podzim, úroda již byla slimáky sežraná, takže výsledek našeho rozhodnutí se projevil až napřesrok.

Třetí rok jsme tedy zahájili již s kachnami. Nejenže kačenka od poloviny března až do června poctivě snášela téměř každý den jedno vajíčko, ale kachny pilně pobíhaly po pozemku a pečlivě sbíraly slimáky. Úroda byla díky jejich snažení úžasná. Dokonce jsme sklidili salát a přežily i afrikány a bazalka.

Do čtvrtého roku jdeme s pěti kachnami, bez obav ze slimáků a navíc vyzbrojeni radou z knihy Lunární zahrada: "Nezalévat!" Autoři vysvětlují, že pokud člověk zalije rostlinky pouze při výsadbě a pak je nechá, aby si vodu hledaly svými kořínky, tak mimo zisku silných, nezávislých rostlin omezí i výskyt slimáků v zahradě, uvidíme.

Slimák Slimák Indičtí běžci
Zpět na výpis článků

Další související články: